Suurbritannia supermarketi uuring: kolmest lapsest üks pole kunagi söönud rasvast kala

Allikas: The Fish Site
29.07.2016

 

 

Suurbritannia Waitrose'i supermarketi läbiviidud uuringust ilmneb, et üks kolmest Suurbritannia lapsest pole mitte kunagi söönud rasvast kala, ehkki selle rohke tarbimine on tervisele mitmeti kasulik.

Suurbritannia lapsevanemad pole teadlikud asjaolust, missugused toiduained sisaldavad rohkesti oomega-3 rasvhappeid ning nende tarbimise kasulikkusest laste tervisele. Nii arvas üks kolmest lapsevanemast, et näiteks porgandid on kõrge oomega-3 sisaldusega; seevastu leidis 14% lapsevanematest, et lõhekalas, mida loetakse parimaks küllastamata rasvhapete allikaks, ei leidu just palju oomega-3.

Piisav oomega-3 rasvhapete sisaldus aitab tasakaalustatud toitumisel edendada südametööd, ajutegevust ning on kasulik nägemisele. Samas möönis lausa 20% 2000st küsitletud lapsevanemast, et nad polnud teadlikud oomega-3 rasvhapete tervislikkusest.
Siiski avaldas üle 80% vastanuist oma  soovi suurendada oomega-3 rasvhapete tarbimist enda (ja oma pere) toiduratsioonis.

Vaatamata teadlaste riiklikul tasandil tehtud selgitustööle selgus, et vaid 23% Suurbritannia täisealisest elanikkonnast tarbib regulaarselt soovitatud koguses (ühe portsjoni ehk u 140 g nädalas) suure oomega-3 sisaldusega toiduaineid. Iseäranis vähe tarbivad küllastumata rasvhappeid lapsed ja noored.

Waitrose'i toitlustusjuht Moira Howie'i sõnul on lapsevanemate fookus pigem küllaldasel kaltsiumitarbimisel, samas on teadlikkus oomega-3 kasulikkusest südame- ja ajutegevusele ning nägemisele madalavõitu. Praeguse põlvkonna (vana)vanematel võivad olla traumaatilisevõitu mälestused lapsepõlves supilusikaga kalamaksaõli manustamisest, ent see-eest tarbisid nad küllaldaselt kasulikke rasvhappeid, mis tänase noorema generatsiooni toiduratsioonist näikse puuduvat.

Teadlaste poolt 2013. aastal läbiviidud uuringust ilmnes, et inimestel, kes tarbisid suuremal määral kasulikke küllastamata rasvhappeid, vähenes suremus südame-veresoonkonna haigustesse kuni 40% võrra. Oomega-3 rasvhapete tarbimise optimaalne päevane kogus on 250 mg.

Artikli ingliskeelne terviktekst

Lisainfo

canakkale canakkale canakkale truva search canakkale vergi mevzuati bagimsiz denetim bagimsiz denetim web security ozurluler bilisim teknoloji sgk bagimsiz denetim bagimsiz denetim