Teadusartiklid

Haruldane Thelodus´e soomuskate Hilis-Silurist Saaremaalt ja tema ontogeneetiline arenemine (Estonian Journal of Earth Sciences, september 2011)

Eesti Teaduste Akadeemia Kirjastuse väljaantavas teaduslikus geoloogia, geograafia ja okeanograafia alases ajakirjas "Estonian Journal of Earth Sciences" avaldati septembris 2011 artikkel "A unique Late Silurian Thelodus squamation from Saaremaa and its ontogenetic development" (eesti k - "Haruldane Thelodus´e soomuskate Hilis-Silurist Saaremaalt ja tema ontogeneetiline arenemine"), autoriks Tiiu Märss.


Artiklis on kirjeldatud suurt soomuskattetükki, mis kuulub noorele isendile Thelodus laevis (Pander). On säilinud suur osa kerest koos rinnauime ja tagumiste uimede fragmentidega, kusjuures pea ning sabauim on puudu. Iseäralik on uuritud eksemplari säilinud kereosal siledate ja ribitatud soomuste koosesinemine, mida artiklis on seletatud kui soomuskatte arenemise tulemust ontogeneesi teatud etapil. Juveniilsete kalade keha katab üks või kaks soomuse morfotüüpi, nii nagu see oli võrdluseks toodud Paleosoikumi telodondil Lanarkia horrida Traquair (Märss & Ritchie 1998) või ka tänapäevasel kiiruimsel Liza (= Mugil) saliens (Risso) (Burdak 1979). Ka varajuveniilse T. laevis´e soomused võisid arvatavasti olla üle keha rombja kuju ja krooni sileda pealispinnaga. Isendi kasvades uued, ribitatud soomused lisandusid soomuskattes siledate vahele ebakorrapäraste ridadena alates keha tagaosast, samal ajal kui pea ja kere esiosa olid endiselt siledamate soomustega kaetud. Sellises arengustaadiumis on meie kirjeldatud eksemplar. Täiskasvanud isendite soomused (ka asendussoomused) on asukoha- ja liigispetsiifilised oma variatsioonidega nii soomuste kujus kui ka skulptuuris, aga ka mikrostruktuuris.

Loe edasi


Sündmused & Koolitused
ETKNRLP
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

1

2

3

4

5